Parádés hétvége - 127. Magyar Bajnokság

A Magyar Bajnokság visszatért a korábban már alkalmazott lebonyolítási formához, mely szerint a versenyt három nap alatt bonyolítják le. Minden futószámban 800m-ig, valamint valamennyi ügyességi számban selejtezőt kellett teljesíteni az atlétáknak a döntőbe jutáshoz.

Wagner-Gyürkés Viktóriának pénteken, 1500m-en már selejtezőt nem kellett futnia, így a tizenhét indulót egy futamban állították rajthoz, ami elég népes mezőnynek számított a rajtott követő minden kis dulakodásával együtt. Viktória nem először, és remélhetőleg nem is utoljára káprásztatott el minket. Azonnal az élre állt, állva hagyva a mezőnyt. 400m megtétele után legalább 30m előnyre tett szert, ami a célig csak nőt. Győztes ideje nem csupán egyéni csúcs, amit mondhatni, egyedül futva teljesített, hanem bajnoki csúcs is volt egyben.

Vasárnap fülledt, meleg időben 5000m-en indult. Ez nem az az időjárás, ami kedvez az állóképességi versenyszámoknak. Ennek ellenére Olimpikonunk hasonló taktikával élt, mint két nappal korábban: erős tempót választva állt az élre, amilyen sebességet senki sem birt vele a végéig, izgalommentesen zsebelve be ezzel újabb bajnoki címét.

Végre! Mondhatná Horváth Csaba. Annyi magasugrásban szerzett bajnoki ezüst és bronz után és az elmúlt időszak sérülését és nehézségeit követően úgy tűnt, hogy nyár elejére egyre jobb formába lendült. Ennek kiváló állomása volt a Budapest Openen ugrott egyéni csúcsa. És eljött a bajnokság ideje, ahol alkalmazkodott a változó időjáráshoz és megnyerte első felnőtt bajnoki címét. Végre!

Jó indulattal is felemás volt Kovács Noel elmúlt egy éve. Sérülések, rehabilitációk és edzések váltogatták egymást. És az a sérülés csak nagyon lassan gyógyult. Tavasszal már elbírt néhány dobóedzést és lassacskán kezdtek visszajönni az érzések. A gerelyhajíás selejtezőjében egy nagyon biztonsági dobás után a negyedik helyen került a vasárnapi döntőbe. Ahol olyannira bekezdett, hogy minden vetélytársánál két méterrel nagyobbat dobott. Az utolsó sorozatig csak közeledtek hozzá. És ott, talán legnagyobb riválisa, több, mint egy méterrel „túldbta”. Talán már azt mondtuk magunkban, hogy egy ilyen év után szép eredmény, szép ezüstérem. De szerencsére Noel nem így gondolta: a bajnokság utolsó dobásával hatalmas egyéni csúcsot elérve nyert aranyérmet.

Pap Márk a Honvéd kupán 100m-en repesztett nagyszerű idejével megmutatta, hogy kolyan számolni kell vele a sprint számokban. 100m-en elképesztően laza futással került döntőbe, ahol talán az első 30m nem sikerült kimagaslóan, de utána félelemetes sebességre kapcsolt. Jött fel a harmadik, a második helyre, és vezető riválisát is csaknekm elkapta, parádés ezüstérmet szerzett. Lehet e ezt fokozni 200m-en? Tettük fel a kérdést. A selejtezőbeli futás talán még könnyedebb volt, mint 100-on, hogy a döntőben talán nem is egy, hanem két fokozattal is fentebb kapcsoljon. Fantasztikus futással űzte, hajtotta itt is ellenfelét egészen a célvonalig, aminek az eredménye egy elképesztő idő és újabb bajnoki ezüst lett.

Két bajnoki címet már szerzett Kéri Tamás rúdugrásban, mellette pedig rendszeresen éremszerzője volt a bajnokságoknak. Az éves formáját tekintve idén is bíztunk a jó szereplésében. Stabilan haladt előre a verseny során kevés hibával, mígnem elérkeztünk az 5,20m-es egyéni csúcsáig. 2015-ben érte el eddig élete legjobbját és első kísérlete ezúttal nem is volt sikeres. De másodikra beállította egyéni csúcsát, majd következet egy néhány perces „őrület”, ahol előbb az 5,25 métert, majd az 5,30 métert is elsőre ugrotta. A hatalmas egyéni csúcs ezúttal nagyszerű ezüstérmet eredményezett, ugyani segy ember még nála is nagyobbat ugorva tett pontot az utóbbi évtized legjobb rúdugró döntőjének a végére.

Kovács László olyan régóa tagja a magyar súlylökő elitnek, hogy néha megfeledkezünk róla, hogy még mindig csak huszonkét éves, tehát még utánpótlás korú. mindig magas elvárásokat támasztunk vele szembet, amit rendre teljesít is, legyen az egy korosztályos válogatott világverseny, vagy éppen egy felnőtt bajnokság. A selejtező szintet első dobásával abszolválva készülhetett a döntőre. Kiegyensúlyozott-egyenletes dobásokkal haldt előre a versenyben, ahol újabb éremel – ezúttal szép ezüsttel – gyarapította gyűjteményét.

Hasonló cipőben jár Tano Leonardo, aki épp kinőtt az utánpótlás korból. Ő is sok harcot megjárt, rutinos versenyzőnk, fiatal kora ellenére. Éppen erre volt szüksége a 110m gát döntőjében, ahová a negyedik legjobb idővel került. A döntőben viszont javítani tudott a teljesítményén és összesedett, jó versenyzéssel, kevéssel elmaradva egyéni csúcsától, bajnoki bronzérmet szerzett.

Döntőbe jutott versenyzőink közül az idén 18 éves Molnár Csaba volt a legfiatalabb. A 400m gát előfutamából magabiztosan jutott a fináléba. Élete első felnőtt bajnoki döntőjében a negyedik helyen fordult a célegyenesbe, jó két méterre az érmes pozíciótól. Innen szívből-akaratból hatalmas hajrát produkálva csökkentette hátrányát és talán egy méterrel a cél előtt meg is előzte versenytársát, megszerezve első egyéni felnőtt érmét.

Rapai Fannitól, női 400m-en,számos kiváló futást láthattunk már idén. Kezdődött ez a fedettpályás bajnokságon megszerzett harmadik helyével. Szabadtéren is szépen lépett előre és őt is azok közé soroltunk, aki egyértelműen éremért érkezett a Lantos Mihály Sportközpontba. Gond nélkül kvalifikálta magát fő versenyszámának döntőjébe, ahol rendkívül erős tempóval vágott neki az egykörös távnak. A célegyensbe érve ő vezette a versenyt. A befutóig ugyan nagyon elfáradt, de újabb bajnoki bronzérmet nyerve bizonyította, hogy az elkövetkezendő időkben számolni kell vele ezen a távon.

Összességében nem túlzás azt mondani, hogy parádés hétvégén van túl szakosztályunk, ahol az éremtáblázat negyedik helyén végeztünk, és náunk több érmet csak két egyesület vihetett haza.